Muuseumiöö Kumus

Millal algas Eestis Muuseumiöö traditsioon?

Muuseumid ja mäluasutused korraldavad Eesti Muuseumiühingu juhendamisel Muuseumiööd alates 2009. aastast, mil osales 185 muuseumit. Tegemist on ühe ulatuslikuma riikliku kultuurisündmusega, millest võtavad osa nii suured riiklikud kui ka väiksemad piirkondlikud muuseumid. Tasub mainida, et 2021. aastal võttis Muuseumiöö pausi, et leida inspiratsiooni ja määrata uusi sihte.

Miks Muuseumiöö toimub mais?

See kuupäev pole juhuslik, vaid on seotud ICOMi korraldatava rahvusvahelise muuseumipäevaga, mida tähistatakse 18. mail alates 1977. aastast. Selleks, et olla ligipääsetavam suuremale publiku hulgale, on Muuseumiühing valinud Muuseumiöö päevaks 18. maile järgneva laupäeva.

Samal ajal korraldab ICOM Eesti enne Muuseumiöö nädalat muuseumitöötajatele seminari, kus mõtestatakse oma tööd ja reflekteeritakse selle üle teiste pilgu läbi. Sel aastal tähistavad maailma muuseumid rahvusvahelist muuseumipäeva nimetuse all „Muuseumid, keskkond ja heaolu“ ning ICOM Eesti korraldatav seminar kannab pealkirja „Mõistlikult või mõistmata – keskkonnakriisi lävel“.

Suundudes välismaale, avastame, et muuseumiöö ja -päeva traditsioonid on erinevad. Siinkohal saab tuua näite Luxembourgist, kus Kumu hariduskeskuse kuraatorid käisid hiljuti õpirände Erasmus+ programmi raames. Seal toimub hoopiski kaks suurüritust. Mais leiab aset Muuseumipäev, mis on seotud tihedalt 18. mai traditsiooniga ning kohalikud muuseumid pakuvad ekskursioone ja töötubasid, kus põhiliseks publikuks on perekonnad. Oktoobris, kui ööd lähevad pikemaks ja pimedamaks, ühinevad Luxembourgi linna muuseumid, et korraldada Muuseumiöö, mille raames toimuvad ekskursioonid, kontserdid, toidutänavad, jpm ning siin on põhiliseks publikuks noored.

Mida teeb sel ööl Kumu kunstimuuseum?

Kumu kunstimuuseumile annab Muuseumiöö hea võimaluse tutvustada enda püsiekspositsioone, mis tiheda vahetuvate näituste programmi kõrval jääb kohalikul publikul tihti tagaplaanile, sest sinna saab tulla ka muul ajal. Samas elavad püsiekspositsioonid üle ka väiksemaid muudatusi: vahetuvad paberalusel teosed ning 4–6 kuu tagant ka projektiruumide näitused. Näiteks on Muuseumiöö ajal võimalik näha püsiekspositsioonil „Identiteedimaastikud“ Tõnis Saadoja näitust „Kõrgus merepinnast“.

Muuseumiööl on külastajatele avatud Eesti kunsti püsiekspositsioonid: „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“, „Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“ ning „Tulevik on tunni aja pärast. Eesti kunst 1990. aastatel“.

Programm

18.00–22.00 Iseseisev orienteerumismäng Kumu sisehoovis

18.30–22.00 Loominguline töötuba Kumu hariduskeskuses lastele ja täiskasvanutele

19.00–20.55 30-minutilised ekskursioonid Kumu püsiekspositsioonil:

  • eesti keeles kell 19.00 ja 20.30;
  • vene keeles kell 19.30 ja 21.00;
  • inglise keeles kell 20.00 ja 21.30.

Kas igal aastal on sama programm?

Toome Eesti kunstipärandit publikule lähemale Muuseumiöö teema kaudu, milleks on sel aastal „Öös on liikumist“. Lühiekskursioonidel, töötubades ja teises pakutavates tegevustes on sel aastal lähtepunktiks liikumine nii kitsamas kui ka laiemas tähenduses. Minnes sel aastal lühiekskursioonile, saab läbida kolme püsiekspositsiooni, tutvudes erinevate kunstiperioodidega ning näha, milliste visuaalsete vahenditega andsid kunstnikud edasi füüsilist liikumist.

Kuidas Muuseumiöö teema valitakse?

Muuseumiöö teema valimiseks korraldab Muuseumiühing muuseumitöötajate vahel ideekorje ning seejärel paneb hääletamisele kolm võimalikku teemat. Seoses sellega, et Kultuuriministeerium kuulutas 2023. aasta liikumisaastaks, osutus valik ootuspäraseks. Teemakorjes osales 167 muuseumitöötajat.

Kas vahetuvad näitused on ka avatud?

Vahetuvad näitused on Muuseumiööl suletud, sest Muuseumiööl külastab Kumu ligi 1700–2300 inimest ning nii näitused kui ka külastajad vajavad sel õhtul suuremat tuge. Seetõttu on lisaks muuseumitöötajatele saalides võimalik näha 40 vaprat vabatahtlikku.

Muuseumiööl on külastajatele suletud näitused „Futuromarennia. Ukraina ja avangard“ 3. korruse B-tiivas ja „Kunst antropotseeni ajastul“ 5. korruse kaasaegse kunsti galeriis. Näituse vahetuseks on suletud ka Kumu suur saal, kus hiljuti lõppes rahvusvahelise kunstirühmituse teamLabi näitus.

Kas Muuseumiöö on nüüd tasuline?

Jah, alates 2022. aastast on sissepääs igasse programmis osalevasse muuseumi ja kultuuriasutusse 1 euro külastaja kohta. Kuni 8-aastased lapsed pääsevad muuseumi tasuta. Muuseumiöö pilet aitab muuseume toetada, et need oleks võimelised pakkuma külastajatele eriprogramme, ekskursioone, kontserte, etendusi ja töötube.

Loe rohkem Eesti Kunstimuuseumi (k.a Kumu) Muuseumiöö programmist meie veebilehelt.

Muuseumiöö ja kogu programmi kohta leiab infot saamuti veebist.

Ja siit saab lugeda ICOM Eesti seminaripäevast.

A WordPress.com Website.