Kumu tutvustab oma 17. sünnipäeval kunsti ja teaduse suhteid

17.–19. veebruaril tähistab Kumu oma 17. sünnipäeva, mille keskmes on seekord näitus „Kunst või teadus“, mis võtab esimest korda põhjalikuma vaatluse alla kunsti ja teaduse suhete ajaloo Eestis. Muuseumikülastajaid ootavad sünnipäeva nädalavahetusel ees näitusetutvustused, temaatiline loeng, vestlus, performance ning töötoad ja kaasavad üritused lastele ja peredele.

Kumu kunstimuuseumi direktor Kadi Polli kommenteerib näituse teemavalikut: „Praegusel digiarengu ja tõejärgsuse ajastul on kunsti ja teaduse dialoog ning ka ajalooliste piltide kriitiline lugemisoskus järjest vajalikumad. Teaduspildid Kumu näitusel „Kunst või teadus“ tõstatavad nii võimu, kolonialismi, soo kui ka muuseumieetikaga seonduvaid küsimusi. Kumu sünnipäeva programmi sündmused avavad näitusel käsitletud teemad eri vanuses publikule.“

Kumu sünnipäeva programm jaotub kahele päevale: 18. ja 19. veebruarile. Nädalavahetuse mõlemal päeval toimuvad näitusel „Kunst ja teadus“ kuraatorituurid: laupäeval eestikeelne ja pühapäeval ingliskeelne. Lisaks on võimalik pühapäeval osa saada igal täistunnil toimuvatest eestikeelsetest lühitutvustustest näitusel „teamLab. Hõljuvad õied igavikumeres“.

Programm

Laupäev, 18.02

Laupäeval, 18. veebruaril kell 12 saavad lapsed ja pered osa Tartu Ülikooli Hullu Teadlase kaasavast etendusest. Sel korral mängib Hull Teadlane meie tajude ja tähelepanuga, õpetades seeläbi teadlikumaid valikuid tegema. Esinemine sisaldab illusioone, katseid publikuga, mõtete lugemist ja põnevaid psühholoogiateadmisi. Hull Teadlane korraldab regulaarselt teaduspõhiseid üritusi nii lastele kui ka täiskasvanutele ning selgitab praktilises ja meelelahutuslikus vormis eri loodusnähtusi ja füüsikaseadusi.

Samal päeval kell 16 toimub näitusel Eda Kalmre loeng teemal „Inimliha vorstivabrik. Uurimus Tartu sõjajärgsest kuulujutust“. 20. sajandi sõdade ajal ja järel liikusid Euroopa linnades mõjukad ja võikad kuulujutud koletislikest inimkeha vastu suunatud kuritegudest. Loengus käsitletakse ajalooliste dokumentide, fotode, suuliste intervjuude jms vahendusel Tartus sõja järel kodunenud kuulujuttu inimliha vorstivabrikust, avades selle jutu mitmeid tähendusruume omast ajast kuni tänapäevani. Esineja Eda Kalmre on vanemteadur Eesti Kirjandusmuuseumis folkloristika osakonnas. Tema uurimisteemadeks on kaasaegne rahvajutt (linnalegendid ja kuulujutud), jutustamine ning selle sotsiaalpoliitilised aspektid.

Lisaks mängib sel päeval Kumu aatriumis muusikat Ellen Vene. Ellen on heli- ja visuaalkunstiväljal toimetav muusikaentusiast, kelle saade Hard Feeler IDA raadios keskendub eksperimentaalsele tantsumuusikale ja sellest võrsuvatele eripalgelistele nähtustele. Kumu sünnipäevaks pakib ta kaasa helid, mille loomisel on olnud eriline roll teadusel, kunstil ja filosoofial.

Pühapäev, 19.02

Pühapäeval, 19. veebruaril on noored ja täiskasvanud kunstihuvilised oodatud töötuppa „Maal nähtamatu tindiga“. Töötoas uuritakse, kuidas lihtsa keemiakatse abil on võimalik luua omapärane kunstiteos. Osalema on oodatud kõik huvilised, nii suured kui ka väikesed. Kuni 8-aastasi lapsi (k.a) ootame osalema koos vanemaga.

Kell 16 toimub vestlusring teemal „Loovuurimus – kellele ja milleks?“, kus kuraator ja ajaloolane Linda Kaljundi vestleb kunstnik Kristina Normani ja tantsukunstnik Joanna Kalmuga. Vestlusringis arutletakse loovuurimuse rolli ja tähenduse üle tänapäeva kunstimaailmas, aga ka ühiskonnas laiemalt. Mida see õigupoolest kujutab ning kuidas seda läbi viiakse? Miks on loovuurimus nii populaarseks muutunud ja miks loodetakse sellelt sageli lahendusi ühiskonda vaevavatele nurjatutele probleemidele? Kas neid lubadusi võib uskuma jääda ning mida teha selleks, et loovuurimus oleks sisukas nii kunstilises kui ka uurimuslikus plaanis? Vestlusel avatakse neid küsimusi konkreetsete näidete ja osalejate kogemuste varal. Näituse „Kunst või teadus“ raames ei jäeta puudutamata ka küsimust, kuidas on loovuurimuslikud praktikad muutnud kunstnike ja teadlaste suhteid.

Pärast vestlust on kõigil võimalus näitusesaalis osa saada Joanna Kalmu osalus-performance’ist. Tihti tegeleme endast väljaspool olevaga ning hoiame tähelepanu välisel. Pöörates fookuse sissepoole, leiame end ühisest keharännakust: kogeme kihilist keharägastikku, mis tuksub, nõretab, võbeleb, tiheneb ja vabaneb. Keha kui anatoomiline pilt sulab ning saame osa enda sisemisest vaatemängust ning mitmekesisest elususest. Joanna Kalm on tantsukunstnik-uurija, kes tegeleb kehalisuse ja tantsu lahtimõtestamisega. Ta juhindub küsimusest: millist kehastumist loob kaasaegne keskkond ning enese keha kuulamine ja järgimine? Tema loomingus on kesksel kohal just isikliku somaatilise teovõimekuse ja väljenduslikkuse suurendamine.

Täpsem sünnipäeva kava ja üritus Facebookis siin.

Sünnipäeva soodustused ja eripakkumised

Külastajatele kehtib 17.–19. veebruaril sünnipäeva sooduspilet 7 eurot, millega pääseb kõigile samal päeval toimuvatele üritustele. Kumu aastakaardi omanikud saavad nendel päevadel muuseumisse kaasa kutsuda sõbra, kellele on külastus tasuta. Samal perioodil kehtib Kumu poes kõigile Eesti Kunstimuuseumi trükistele 17% soodustus. Lisaks on reedel, 17. veebruaril Kumu 17. sünnipäeva puhul kõigile 17-aastastele külastajatele sissepääs tasuta.

A WordPress.com Website.