KUMUpcycled

Kumu kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) Jätkusuutliku disaini ja materjalilabori koostöös valmis 2021. aasta kevadel õppeaine „Jätkusuutlik disain“ raames seeria meenetest, mis on valmistatud juba toimunud näituste kujundustes ja reklaamides kasutatud materjalidest, mis oma tavapärast kasutust enam ei oleks leidnud. Nagu kõikide muuseumide puhul on ka Kumu igapäevasteks jääkmaterjalideks näituste reklaamplakatid ja -lipud ning näituste ruumikujundustes kasutatud materjalid (nt tekstiilid jmt). Ühest küljest on nende kaasnemine näitustega enesestmõistetav, teisalt on need aga materjalid, mille loomiseks tuleb kasutada liigselt ressursse, võrreldes nende lühikese kasutusajaga. Samuti koguneb aastate jooksul rohkem või vähem vanemate raamatute ja suveniirtrükiste tiraažide jääke, mis on kas sisuliselt aegunud või ei ole näiteks füüsilise amortisatsiooni tõttu enam turustatavad. Selleks, et juba olemasolevate materjalide eluiga oleks pikem, on võimalik neile leida uus eesmärk ja kasutus. EKA tudengite ülesandeks sai välja mõelda uued tooted Kumu meenete poodi, kasutades võimalikult palju just neid muuseumi jääkmaterjale ning võimalusel mitte lisada toodete valmistamiseks uusi materjale. Õppeaine juhendajateks olid EKA õppejõud Reet Aus ja Harri Moora. Eesti Kunstiakadeemia tudengite loodud meened Kumu ülejääkmaterjalidest: Tiina Aavik, Riina Samelselg, Getter Tamme, Maarit Brit Tanni.

Põll, tassivaip, istepadi, pakendid – Tiina Aavik

Toodete valmistamisel oli inspiratsiooniks materjal ise ning eelkõige soov säilitada nähtavana juba algobjektidel kujutatud teoseid. See annab toodetele ka omanäolisuse ja unikaalsuse, sest algmaterjal on pidevalt muutuv.

Kumu põll on valmistatud reklaamlipust ning paeltena on kasutatud sama reklaamlipu ääri. Tegemist on äärmiselt vastupidava materjaliga ning seda on võimalik kergesti pesta ja puhastada. Samast materjalist on tehtud komplekti kuuluv kinkekott, millesse saab lisada koos põllega ka kunstitarbeid. Prototüübiks valmistatud põllel on kujutatud Ando Keskküla natüürmorti „Vaade linnale (Natüürmort linna vaatega)“, 1976.

Tassivaibad on samuti valmistatud reklaamlippudest. Materjal on ribastatud ja kootud väikesteks vaipadeks. Kuna materjal ei hargne, siis on seda võimalik väga edukalt ribastada ja kududa. Tassivaibad sobivad kasutamiseks ka välitingimustes ning on pestavad. Komplekti kuulub neli vaipa.

Samasse komplekti kuulub ka Kumu istepadi, mis on valmistatud samast reklaamlipu materjalist ning on tänu sangale lihtsalt kaasaskantav. Padjakate on lukuga ja eemaldatav. Istepadi on mõeldud ka välitingimustes kasutamiseks. Padja mõõtmed on 44 × 35 cm.

Väga lihtsad esemed, mida paberist saab valmistada, on kõikvõimalikud pakendid. Kui kvaliteetne materjal on olemas, siis milleks toota pakendamiseks uut materjali? Sellest mõttest lähtuvalt sai erinevatest kunstiraamatu lehtedest tehtud ümbrikke ja kinkekotte, mis loovad võimaluse anda koos kingiga kaasa ka killuke Eesti kunsti.

PaberKabe ja pikk linik – Riina Samelselg

PaberKabe loomise mõte tekkis teadmisest, et kabe on Eestis armastatud mäng. Lisaks toimuvad 2021. aasta suvel Tallinnas rahvusvahelised kabe maailmameistrivõistlused, mis peaks mängu populaarsust veelgi tõstma.

PaberKabe on valmistatud paberist reklaamplakatitest. 64-ruudulise kabelaua (27 × 27 cm, mänguala 24 × 24 cm) tumedate ruutude ja nuppude värvid sõltuvad plakati värvidest, mis annavad igale kabele erineva värvimustri. Kabendid, mis reeglina valmistatakse plastmassist või puidust, on tehtud selles komplektis paberist. Paberist nupp sai piisavalt raske, et iga juhuslik tuuleiil mänguseisu segi ei ajaks, ning parajalt suur ja tugev, et sellega oleks võimalikult mugav käike teha.

Pikk linik on valmistatud näituste reklaamlippudest. Kuna need on algselt loodud kasutamiseks välitingimustes, siis sellest lähtuvalt tuli otsus luua just õuetekstiil. Linikul on säilitatud reklaamlipu tugevad külgkandid.

Linik (22 × 176 cm) sobib kasutamiseks laua keskel ning seda ei pea vihma korral varju viima, sest materjal kuivab kiiresti. Liniku värvilahendus ja kujundus sõltub konkreetsest reklaamlipust. Kuna samasuguseid reklaamlippe on piiratud koguses, siis ka samasuguste linikute arv saab olema piiratud.

Padjakatted ja minigobeläänid – Getter Tamme

Dekoratiivsed padjakatted on valmistatud Kumu näituse „Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst“ kujunduses kasutatud sametkangastest. Näitusest järelejäänud kangad olid eri suurusega ning kohati kahjustunud, mida oli vaja arvestada ka padjakatete lõigete loomisel. Muster on inspireeritud Eesti Kunstimuuseumi logost, kombineerides omavahel eri värvi lõiketükke, mis omakorda võimaldab luua väga mitmeid värvi- ning mustrilahendusi.

Mini-gobeläänid

Minigobeläänid on valmistatud Kumu varasemate näituste kataloogide tiraažide ülejääkidest. Gobeläänides on kasutanud kataloogipilte kunstnike töödest ning loodud nendest uued teosed, kasutades gobelääni kudumise põhimõtet. See on kui uuestisünd „vanapaberil“ olevatele piltidele. Samuti oli eesmärgiks ühendada kahe erineva kunstniku looming, et luua seeläbi täiesti uus teos. Piltidel olevatel töödel on kasutatud Urmas Ploomipuu teoseid raamatust „Urmas Ploomipuu valge maja“ (2011, Eesti Kunstimuuseum).

DIY ehk Isetegemise komplekt – Maarit Brit Tanni

Meisterdamise komplekt on inspireeritud pabermaterjalide mitmekesisusest. Kõige olulisem eesmärk oli ära kasutada võimalikult palju materjali. Näituste plakateid ja bännereid jääb Kumul pidevalt üle, seega on nendest valmistatud tooteid alati võimalik juurde teha. Sellest lähtuvalt saigi loodud DIY ehk isetegemise komplekt. Prototüübi valmistamisel on kasutatud ainult paberist plakateid, kuid tulevikus on tootearenduse käigus võimalik luua veel teisigi DIY komplekte, millega saab ära kasutada ka teisi jääkmaterjale. DIY komplektid on lihtsasti kohandatavad ning materjal võib olla väga muutuv.

Prototüübi valmistamise käigus sai selgeks, et plakateid saab imehästi kasutada quilling-tehnikaks. (Quilling või paberfiligraan on kunstivorm, mis hõlmab endas dekoratiivsete kujundite loomiseks rullitud, vormitud ja kokku liimitud paberiribade kasutust). Paberiribasid kokku rullides ja nendega huvitavaid mustreid luues saab 2D-joonistustest teha omanäolise 3D-kunstiteose. Võttes põhjaks erinevaid kunstiteoseid ning kasutades erinevaid meisterdamise tehnikaid, saab valmistada mitmeid DIY komplekte, millega saavad muuseumikülastajad ise kunstiteoseid luua. Meisterdamine ja loometegevus on põnevad igas vanuses ning olenevalt tehnika keerukusest saavad komplekti ette võtta nii lapsed kui ka täiskasvanud.

Kokkuvõte

Projekti käigus said tudengid näha, kui palju jääb järele korralikku materjali näituste ülespanekul, välireklaamilt ja vanematelt trükistelt. See materjal on jääk ainult seetõttu, et näitus on möödas või sellele trükitud info on aegunud. Materjal ise on korralik ning sellele on võimalik anda uus elu disaini kaudu, muutes ta kasutusfunktsiooni. Milleks toota uut materjali, kui see on juba olemas?

Antud projektis keskenduti eelkõige reklaammaterjalide jääkidele, kuid tulevikus on võimalik iga näituse lõppedes võtta eesmärgiks rakendada maksimaalselt näituse ülespaneku jaoks kasutatud materjale uue disaini ja vormi loomisel. Nendeks jääkideks võivad olla näiteks väga erinevad tekstiilid või puit. Tulevikus saaks laiendada neist materjalidest tehtavate toodete osa korporatiivkingituste valmistamisel või Kumu avalike ruumide sisustuselementide loomisel.

KUMUpcycled projekti eesmärk ei olnud kindlasti ainult jääkmaterjalidest toodete loomine, vaid ka ühiskonna tähelepanu juhtimine materjalijääkide probleemile ning upcycling’u võimalustele. Muuseumid võiksid olla selles osas eeskujuks ja väikeste sammude kaudu ka selle mõtteviisi elluviijaks.

A WordPress.com Website.