Mitmekülgne ja rahvusvaheline Kumu kunstistuudio

Kumu kunstimuuseum pakub külastajatele lisaks kunsti vaatamisele ka võimaluse ise loovus tööle panna ning arendada oma käelisi oskusi. Kumu hariduskeskusest leiab nii graafika-, maali- kui ka keraamikastuudio, kus toimuvad septembrist juunini kursused ja töötoad. Kunstistuudiod ja töötoad pakuvad võimalust tegelda kunstiga ainulaadses paigas – Kumu kunstimuuseumis, eesti kunsti kodus. Annamegi täpsema ülevaate selle kevade kunstistuudiotest.

Kumu stuudiotesse on oodatud igasuguste varasemate kogemustega kunstihuvilised, sest Kumu pakub stuudioid nii algajatele kui ka kogenud kunstiharrastajatele, kes soovivad omandada uusi tehnikaid. Osaleda saavad nii eesti, vene kui ka inglise keelt kõnelevad külastajad. Peamiselt toimuvad kursused eesti keeles, kuid igal hooajal on rahvusvahelisele publikule kavas ka inglis- ja venekeelsed kursused. Eestikeelsetel kursustel on võimalik osaleda ka eesti keelt mittekõnelevatel huvilistel – selleks on vaja vaid eelnevalt kokku leppida suhtluskeel.

Kumu stuudiod on läbi aastate teinud koostööd mitme kunstnikuga, kes on kursustel jaganud oma teadmisi ja kogemusi. Kursusi on juhendanud näiteks kunstnik ja graafiline disainer Toon Vugts (Drink and Draw – Estonia), kunstnik Andrei Kedrin (Wednesday Sketching), graafik Hannah Harkes, illustraator ja kunstnik Takinada, graafik Kadri Toom, kunstnik ja kunstiõpetaja Triinu Jürves, kunstnik Tarrvi Laamann ning paljud teised.

2021. aasta kevadhooajal on Kumu stuudiod fookusesse võtnud kaks teemat: klassikaline kunstiharidus ja kaasaegne eksperimentaalsus. Pärast riiklike piirangute lõppu ootavad Kumu stuudiod huvilisi taas kursustele. Ohutuse tagamiseks toimub töö väiksemates gruppides ja maskides ning tagatud on osalejate hajutatus.

Stuudiokursuste eesmärk on toetada näituseprogrammi paralleelselt selle toimumisega, võimaldades külastajatel saada interaktiivne kogemus. Peagi avab Kumu reivikultuuriga kaasas käivat visuaalsust uuriva näituse „Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel“ (kuraator Kati Ilves). Näituse publikuprogrammi kuuluv eksperimenteeriv tantsuline töötuba „Liikumismustrid paberil“ (25.04) kutsub külastajaid osa saama kogu keha kaasavast joonistusprotsessist, kus uuritakse mitmesuguste helide ja muusikapalade kaudu keha liikumist. Pooleldi tantsumuusikapeo, pooleldi kunstiteraapilise rännaku käigus valmivad suuremõõtmelised unikaalsed teosed.

Ingliskeelse publikuni toovad Kumu stuudiod hoogsa krokiikursuse „Krokii³ – 3 sessiooni, 3 tehnikat, 3 modelli“ (06.05, 13.05 ja 20.05). Kursus annab mitmekülgsed algteadmised joonistustehnikatest ja -vahenditest. Lisaks sellele õpivad osalejad kiireloomulise krokii käigus tabama modelli olemust. Krokii on efektiivne viis kaotada kunstiloomega kaasas käivat „stressi“ – kujutis pole ega peagi olema lõplik, valmib mõne hetkega, on visandlik ning aitab kätt n-ö lahti joonistada.

Kumu sünnipäeval avati uus püsiekspositsioon „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“. Selle raames pakuvad Kumu stuudiod publikule kursusi, kus õppida pika traditsiooniga tehnikaid, mis on eksponeeritud ka näitusel. Maalihuvilistel on võimalik valida mitme kursuse vahel, kus õpetatakse eri värvide ja tehnikatega töötamist. „Munatempera“ kursusel (uus kuupäev täpsustamisel) õpitakse segama pigmendist ja sideainest temperavärvi ning maalima krunditud puitalusele. Tegemist on ühe vanema maalitehnikaga, mida on kasutatud tahvelmaalide maalimisel. Lisaks sellele on traditsiooniks saanud kevadine natüürmordikursus „Kevadlilled“ (13.05 ja 20.05), kus luuakse maal ateljees üles seatud kompositsiooni põhjal ning tutvustatakse õlimaali põhialuseid.

Graafikaharrastajatele pakuvad stuudiod võimaluse osa võtta ksülograafia- ehk puulõikekursusest. „Jaapani puulõige“ (01.06, 02.06 ja 03.06) on kolmeosaline kursus, mille käigus õpivad osalejad looma puidust trükiplaati, mis valmib spetsiaalsete nugade ja peitlite abil. Kursuse juhendaja kunstnik Tarrvi Laamann kuulub nende väheste eesti graafikute hulka, kes on jaapani puulõiketehnikat õppinud Jaapanis meistri käe all. Kursusel jagab ta osalejatega selle eripärasid ning õpetab puulõikenugade kasutamist ja eri tehnikaid.

Teisipäeviti toimetab hariduskeskuses ka püsistuudio – saviklubi, mis võimaldab osalejatel fantaasia valla lasta ning vormida meelepäraseid töid keraamikameistri Jarõna Ilo juhendamisel. Ühtlasi saab osaleda ka temaatilistel kursustel. Kui näiteks mais avatav kunsti ja disaini kohtumisi ja segunemisi uuriv näitus „Kunst on disain on kunst“ mõjub inspireerivalt, siis kutsub hariduskeskus selle teemaga edasi tegelema keraamikakursusel „Retrovorm“ (20.05 ja 27.05). Kursusel uuritakse keraamilist vormi nii tema praktilisest kui ka esteetiliselt küljest ning tulemuseks on objekt, mis võib olla igapäevaseks kasutamiseks või hoopis sisekujunduse element – või mõlemat!

Täpsema kursuste ja töötubade ajakavaga saab tutvuda Kumu kunstimuuseumi kodulehel.
Stuudioprogramm on mõeldud osalejatele alates 14. eluaastast.

Kursuse toimumispäevadel on näituste külastamine osalejatele tasuta!

A WordPress.com Website.