Inspireeru kunsti ja teaduse omavahelisest sünergiast!

30. oktoobril avati Kumus uus näitus „Murtud sümmeetriad“, mis toob vaataja ette kunstnike tõlgendused osakestefüüsika keerulisest ja põnevast valdkonnast. Kõik eksponeeritud teosed on alguse saanud kunstnike residentuurides Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERNis). Näituse kuraatorid on Mónica Bello ja José-Carlos Mariátegui.

Näitusele on koondatud 12 kunstiteost, mille autoriteks on 11 eri riikidest pärit kunstnikku, kes loodusest ja mateeriast aru saamiseks süvenesid füüsika keerulisse keelde ja jälgisid laboris kavandatud elementaarosakeste füüsika katseid. Näitus annab aimu ka kunstnike ja CERNi teadlastest, inseneridest ja laboripersonalist koosneva kogukonna vahel tekkinud sünergiast. Hõlmates tervet rida erinevaid kunstipraktikaid väljendavad käesoleva väljapaneku tööd narratiive, mille juured ulatuvad teaduse põhialustesse ja filosoofilistesse lähtekohtadesse.

Näituse publikuprogramm: Eriüritused

Erinevate temaatiliste ekskursioonide kõrval kuuluvad näituse „Murtud sümmeetriad“ mitmekülgsesse publikuprogrammi ka mitmed eriüritused. Näiteks novembrikuus linastus Kumu dokumentaali raames film „Peaaegu mittemidagi. Eksperimentaallinn CERN“  (2018, Itaalia). Lisaks leidis aset planeetide teket uuriva astrofüüsiku Mihkel Kama virtuaalne loeng teemal „Elu sümmeetria universumis“. Loengul vaadati üle kosmilise elu otsingute seis, peatudes muuhulgas Maa sõsarplaneedil Veenusel. Räägiti ka põgusalt, kuidas Eesti osaleb Euroopa Kosmoseagentuuri eksoplaneetide uuringute programmis ning arutleti selle üle, kuidas võiks käsitleda elu kui loodusnähtust universumis sümmeetria vaatenurgast. Loengut saab järelvaadata Facebookis.

Detsembrikuusse on planeeritud temaatiline töötuba „Magnetiline skulptuur“ ning virtuaalne näituse tutvustus, mida viivad läbi kuraatorid Mónica Bello ja José-Carlos Mariátegui (üritus toimub inglise keeles ning Zoomi vahendusel). Enne jõulupühi on võimalik kuulata ka kultuurikriitiku ja õppejõu Tõnis Kahu loengut teemal „Mõõta ja arvutada. Matemaatiline impulss popmuusikas“.

Aasta alguses toimub näitusel kunstnikeduo Varvara & Mar performance „Data Drops“. Kunstiprojekt valmis koostöös teadlase dr Mario de la Fuentega ning tegemist on andmekujundusprojektiga, mis käsitleb metafoori kaudu isikuandmete kogumise ja kasutamise temaatikat. Jaanuarikuu lõpetab aga vestlustõhtu teemal „Kunst ja teadus: ühtviisi arusaamatud mõlemad?“, mida modereerib teadusajakirjanik Arko Olesk. Vestlusel vaadatakse, kuidas sarnanevad kunsti selgitamine ja teaduse selgitamine avalikkusele. Mõlemal valdkonnal on olnud probleeme sellega, et neid nähakse ühiskonnast võõrandununa, liialt keerulise ja kaugena. Mida oleks neil üksteiselt kommunikatsioonis õppida?

Näituse viimasel kuul – veebruaris – pakume publikule eri keeltes ekskursioone ning töötubasid. Finissage’i programmile lisandub spetsiaalselt näitusest inspireeritud audiovisuaalne performance,  mille autoriks on kunstnikud Sander Saarmets & Virge Loo (tuntud ka duo-koosseisu nime all V4R1).  Virge Loo puhul on tegemist visuaalkunstniku, animaatori ja illustraatoriga, Sander Saarmets tegeleb ennekõike aga helidega, nii muusika- kui ka muusikavälistes kontekstides.

Publikuprogrammide sarjad

Jaanuarikuus toimuvad näitusel publikuprogrammide sarjad. Plaanis on näiteks 1–3-aastaste lastega peredele suunatud väikelastehommikud „Tasapisi“ (K 06.01 kell 11–12; K 12.01 kell 11–12), kus kunsti ja teaduse teemat avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad. 4–8 aastastele lastelemõeldud perehommikud toimuvad kuu esimesel ja teisel pühapäeval ning seekord leitakse üles näitusel „Murtud sümmeetriad“ peidus olevad lood. Lisaks saavad lapsed võimaluse katsetada põnevat loovtööd Kumu ateljees.

29. jaanuaril on plaanis seenioridele mõeldud kunstisari 60+,  mis kujutab endast tunniajast ringkäiku näitusel koos programmijuhiga. Lisaks näitusekülastusele on soovijail võimalus osa võtta ka töötoast, mis ammutab inspiratsiooni kunsti ja teaduse omavahelisest sünergiast.

Kuu viimasel pühapäeval leiab näitusel aset ingliskeelne ekskursioon „Art Walk“,  kuhu ennekõike oodatud Eestis elavad või Eestit külastavad välismaalased.

Elamusprogramm ja muuseumitund

Näituse raames saab tellida ka elamusprogrammi „Füüsika kunstis“. Tegemist on seltskondliku näituseprogrammiga sõpruskondadele, sünnipäevalistele ja töökollektiividele, mis sisaldab näitusekülastust ja töötuba. Pärast ekskursiooni suunduvad osalejad Kumu stuudiosse, näitusest inspireeritud akrüülmaali töötuppa, kus kasutatakse populaarset vedela akrüüli valamise tehnikat. Tulemuseks on kosmosest inspireeritud abstraktsed maalid. Töötuba sobib osalejatele alates 10. eluaastast.

Lisaks on näitusele loodud muuseumitund „Ruumikogemuslik kosmos“,  mille sihtrühm on põhikooli II ja III aste ning gümnaasium. Muuseumitunnis kehastutakse teadlasteks, kes kunstiteoste vaatluse kaudu koguvad informatsiooni, teevad selle põhjal järeldusi ning tutvustavad oma avastusi ka teistele. Mõtiskletakse, kuidas me üleüldse mõistame meid ümbritseva maailma toimimist kõige väiksema osakese tasandilt. Pärast arutelu suundutakse hariduskeskuse ateljeesse, kus valmib ühine ruumikogemuslik teos.

Tegevustuba

Lisaks erinevatele üritustele ja programmidele on näitusesaali loodud tegevustuba, kus iga külastaja saab kogeda, kuidas erinevad magnetilised kehad magnetväljas käituvad. Kõigile teadusehuvilistele on loodud võimalus teha kohapeal katseid: mõjutada magnetiga erinevaid magnetilisi kehasid – ferrovedelikku, helikasseti lindi tükke ja raudkuule – ning vaadata, kuidas need tugeva magneti mõjutusele reageerivad.

Vaata videot katsest siin!

A WordPress.com Website.