Kumu noorteõhtu näitusel „Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis“

14. detsembril toimus Kumu noorteklubi poolt korraldatud noorteõhtu, mille raames tutvustati lähemalt Kumu uut näitust „Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis“. Noorteõhtu peamisteks teemadeks olid naiselikkus ning naise kujund ja kujutamine kunstis; lisaks kehalisus, keha jõustamine ning kaasaegne performance.

Õhtu juhatasid sisse noorteklubi juhitud temaatilised ekskursioonid nii eesti kui inglise keeles, mis tutvustasid näituse üldist kontseptsiooni ning mõningaid konkreetseid noorteklubi poolt väljavalitud kunstiteoseid, mis pakkusid noortele rohkem huvi. Tuure saatsid ühised arutelud, kus kõik osalejad said jagada oma mõtteid põnevate naiskunstnike loomingust. Lisaks sellele tutvustasid Kumu noored külastajatele ka samal näitusel valminud hariduslike tegevusalade punkte, mille loomisesse olid noorteklubi liikmed ise panustanud.

Näituse tutvustuste kõrval sai osaleda ka traadist aksessuaaride töötoas „Wired Up“, mis oli inspireeritud naiselikest ehetest, käsitööst ning eksperimentaalsetest vormidest. Noorteklubi liikmete juhendamisel said osalejad üheskoos katsetada uute materjalide ja mänguliste kujunditega aksessuaaride loomist. Valmisid traadist väänlevad ehted, mis meenutasid mõneti lausa miniskulptuure. Kõik töötoas valminud ehted said osalejad endale mälestuseks või mõnele heale sõbrale jõulukingiks.

Õhtu üheks keskseks sündmuseks oli näitusesaalis peetud kunstnikuvestlus Helena Keskkülaga, mida modereeris kuraator Madli Ehasalu. Helena Keskküla (1992) on kunstnik, kes töötab peamiselt video, installatsiooni ja performanceʼiga. Oma loomingus kehastab või kujutab ta karaktereid, keda tihti painab kaasaegsest kultuuriruumist põhjustatud ärevus või ebakindlus. Vestlusel arutati täpsemalt kunstniku loominguliste põhimõtete ja eeskujude üle ning vaadati koos visuaalseid näiteid kunstniku portfooliost. Põnev visuaalne kontrast tekkis just 19. sajandi maalide ning Helena Keskküla kaasaegse ja julge pildilise keele vahel, mis kaasab sageli ka heli või kunstniku loodud muusikat.

Õhtu lõpetas Kumu noorteklubi ja Tallinna 32. Keskkooli koostöös lavastunud performance, mille järel said kõik külalised panna oma tantsuoskused proovile DJ Triin Niinemetsa muusika saatel. Tippsündmusena välja joonistunud performance „kuku laavi!“ (lavastajad: Mia Piir, Mia Tohver, Victoria Ossipova) Kumu aatriumis toimis omamoodi tantsulise näitusena, mille eesmärgiks oli n-ö kukutada külastaja hetkeks armunud inimese vastandlikku afekti. Performance andis edasi armumisel inimesega toimuvaid kehalisi ja emotsionaalseid protsesse. Etendus koosnes kolmest suuremast peatükist. Teos algas lavastusliku osaga, kus esinejad seisid publikuga silmitsi ning iga esineja valis endale publikust pealtvaataja, kellega loodi intensiivne silmside ja nähtavalt pingestatud dialoog. Seejärel saabus etenduse teine peatükk, kus kõik esinejad jagunesid gruppideks, kehastades mitmesuguseid rolle. Nii said osalejatest justkui elavad eksponaadid, kelle vahel sai publik aatriumis ringi jalutada ja „väljapanekut” uurida, taustaks noorte loodud muusika. Esinejad ei lasknud end sealjuures sagivast publikust segada. Igal eksponaadil oli poeetiline pealkiri ja selgitav saatetekst – sarnaselt muuseumile, kus külastaja saab lugeda näitusel olevate kunstiteoste kohta lisainfot. Performance lõppes koreograafilise liikumisega, kus kõik esinejad moodustasid taaskord ühise terviku ning loodi uuesti side pealtvaatajatega. Etendus sisaldas põnevaid stseene ning andis publikule võimaluse võtta harjumuspärasest palju aktiivsem roll. Elavalt ja värskelt mõjuv teos tõi kohale palju teatri- ja tantsuhuvilisi ning põnevus ning ootusärevus säilis kuni performance’i lõpuni.

kukkusingi laavi

ja see mulle kaela

laviinina

jäin kõrvuni sinna kinni

ja siis olingi

pealaest jalatallani

selle kisselli sees

kibe kissell oli

nautisin

 

Enlil Sonni fotod performance’ist:

5_perfo
7_perfo
8_perfo

Ülevaate koostasid Brigita Reinert ja Eva-Erle Lilleaed

Rohkem fotosid Kumu noorteõhtust leiate meie Facebooki-lehelt.

Vaata ka noorteklubi liikme Helena Maarja Tarro tehtud videot:

A WordPress.com Website.