Kumu uus hooaeg: Ära maga maha!

Kumu pakub lisaks näitustele ja auditooriumis toimuvale iganädalasele filmiprogrammile ka hulgaliselt mitmeid erinevaid publikuüritusi. Saabuvate lähikuude publikuprogrammidest annab ülevaate Kumu publikuprogrammide kuraator Brigita Reinert.

Jõulupühade erisündmused

Käesolevat aastat lõpetavad paar publikule mõeldud temaatilist eriüritust. Juba oktoobrist on Kumu suures saalis avatud näitus „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“. Lisaks igal laupäeval kell 15.00 toimuvatele lühituuridele, on kõik sümbolismi huvilised oodatud 15. detsembril kell 16.00 temaatilisele luuleõhtule, mille juhatab sisse Noorte Segakoor Vox Populi. Nii maalikunstis, skulptuuris, proosas kui ka näitekirjanduses tuntud sümbolistlik kunstivool sai alguse 1880. aastatel Prantsusmaal ja Belgias just luulest. Õhtu jooksul leiab aset vabas vormis luule lugemine, millele järgneb ühine arutelu. Sümbolistliku luule juuri, olemust ja laiemat kultuurilist mõjuvälja analüüsivad luuletaja, esseist ja tõlkija Hasso Krull, luuletaja Kristjan Haljak ning eesti filoloog ja folklorist Marju Kõivupuu.

Detsembri eelviimasel nädalal avaneb Kumu neljanda korruse projektiruumis uus näitus „Agathe Veeber. Tuntud, kuid siiski tundmatu“ . Eestis kunstnikukarjääri alustanud ja loometööd New Yorgis edukalt jätkanud Agathe Veeber (1901–1988) kuulub Eesti kunsti klassikute hulka. Käesoleva isikunäituse fookus on kunstniku hilisperioodi loomingul. Näitusel esitletakse esmakordselt kunstniku elu tutvustavaid fotosid ja arhiivimaterjali, mis on muuseumisse jõudnud viimastel aastatel. Tegu on Veeberi kolmanda isikunäitusega Eesti Kunstimuuseumis. 20. detsembril kell 18.00 toimub näitusel kuraatoriekskursioon Anne Unteraga, millele järgneb näitusega kaasneva raamatu esitlus. Raamatu autorid on Ulrika Jõemägi ja Anne Untera, kujundaja Külli Kaats.

Lisaks on 13.–16. detsembril Eesti Kunstimuuseumi poodides jõuluhindade aeg. Laupäeval ja pühapäeval kehtib kõigile ka eripakkumine, mille raames on Kumu aastapilet tavapärasest soodsam ehk hinnaga 30 eurot (osta saab ka e-poest).

Uuel aastal uue hooga!

Jaanuaris pakub Kumu kõigile kunstisõpradele põnevat loengute programmi, mis hõlmab peaaegu et kõiki maja näituseid. Kuu alguses, 5. jaanuaril kell 16.00 toimub näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ Eesti usunditeadlase Reet Hiiemäe loeng „Maagiapärimusest Eestis: minevik ja tänapäev“ . Hiiemäe uurimistöö keskmes on rahvausundi ja -juttude psühholoogiline aspekt ning pärimuslikud kaitsemehhanismid, nagu kaitsemaagia. Loengus vaatleb ta eesti maagiapärimuse kujunemislugu ning avab mõningate konkreetsete nõidusvõtete ja rituaalide sisu.

Juba 10. jaanuaril leiab aset näitusel „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“ järgmine loeng teemal „Reklaamindus ja visuaalkultuur Eesti mässulisel aastakümnel“ . Loengut viib läbi kunstikriitik ning pikaajalise reklaami- ja produktsioonikogemusega moeekspert Anne Vetik. Ettekanne tutvustab konkreetsete visuaalsete näidete vahendusel Eestis 1990. aastatel tärganud reklaamikultuuri ning vaatleb selle laiemat mõju nüüdiskunstile ja visuaalkultuurile.

Konrad Mägi  näitusele on 12. jaanuariks külla kutsutud aga itaalia päritolu Eesti semiootik Daniele Monticelli, kes kõneleb teemal „Otsides Euroopat. Itaalia 20. sajandi alguse Eesti kultuuris“. Monticelli vaatleb kultuurilist konteksti, milles tekkis ja arenes Konrad Mäe kunstitegevus. Eesti noorte modernistide ürituses muuta 20. sajandi alguse eesti kultuuri euroopalikumaks mängis tähtsat rolli prantsuse ja itaalia moodsa kunsti ja kirjanduse avastamine ja jäljendamine. Loeng keskendub kahele Itaalia mõju aspektile toonases Eesti kultuuris.

Jaanuarikuu loengute programmi lõpetab loomingulisel toonil Eesti Kunstiakadeemia filosoofia lektori ja ajakirja Ehituskunst kaaspeatoimetaja Eik Hermanni loeng „Huumor ja mäng kunstiloomes ning Kaarel Kurismaa loomingus“. Loeng toimub 17. jaanuaril kell 18.00 näitusel „Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester“  ning uurib pealkirjast lähtuvalt huumori ja mängulisuse rolli Kurismaa loomingus ning laiemalt kunstiloomes kui sellises.

Veebruar: Sünnipäevakuu

Kumu sünnipäevakuu algab suurejooneliselt rahvusvahelise konverentsiga „Sümbolistlik kunst ja Läänemere piirkond, 1880-1930“  (Symbolist Art and the Baltic Sea Region, 1880–1930), mis on korraldatud koostöös Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühinguga ning mis saadab näitust „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“. Konverents toimub inglise keeles ajavahemikus 31.01–2.02 ning käsitleb sümbolistliku kunsti transkultuurilisi võrgustikke kogu Läänemere piirkonnas ajavahemikul 1880–1930. Konverentsi avaettekande teeb Rodolphe Rapetti, mainekas prantsuse sümbolismi uurija ja kõnealuse näituse kuraator.

2. veebruaril leiab ühtlasi aset näituse „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ pidulik finissage, kus esineb eksklusiivse kontserdiga Maarja Nuut & Ruum – enigmaatiline, varjude ja valguse vahel liikuv duo, kes ühendab oma muusikas mineviku ja tuleviku, pärandi ja sünteesi, läinud aegade kummalise intuitiivse maailmataju ja meid ees ootava tehnoloogilise hea uue ilma. Maarja Nuudi & Ruumi muusikas muutuvad oluliseks teatud šamanistlik pingestatus, inimese siseilma vaatlused ning pärimuslugude ja müütiliste paikade ümbermõtestamine. Pärimusmuusikat ja selle motiive kaasaegsete elektrooniliste helidega ühendava duo looming harmoneerub sümbolistliku kunstivoolu müstilise alatooniga, milles on põimunud detailid rahvausundeist, -pärimustest, hingestatud loodusmaastikest ja unenäolisusest.

5_Nuut bänner

7. veebruaril on kõigil 1990ndate kunsti austajatel võimalik tulla kuulama kunstnikuvestlust eesti video-, performance’i- ja teatrikunstniku Ene-Liis Semperi ning eesti kunstniku ja Eesti Kunstiakadeemia professori, Liina Siibiga. Vestlust modereerib näituse kuraator Eha Komissarov. Vesteldakse vabas vormis kunstnike loomingust ning meenutatakse ühtlasi 1990. aastatel kohalikul kunstiväljal aset leidnud olulisemaid sündmusi.

Kuu keskpaigas tähistab Kumu oma 13. sünnipäeva. Põhiprogramm kestab kaks päeva ning 16. veebruaril on kõik Kumu sõbrad oodatud tutvuma muuseumi püsiekspositsioonidega, kus toimuvad spetsiaalsed ekskursioonid oma ala ekspertidega. Pühapäeval, 17. veebruaril on külastajatel võimalus tutvuda Eestis tegutsevate kunsti- ja kultuurikirjastustega aatriumis aset leidval raamatumüügil ning külastada omale meelepärast näitust koos näituse kuraatoriga. Lisaks igal täistunnil toimuvatele kuraatorituuridele on avatud töötoad lastele ja noortele; veidi vanematel on võimalik oma teadmisi proovile panna ka Kumu sünnipäeva-teemalises viktoriinis. Õhtu lõpetab tseremoniaalselt Kaarel Kurismaa näituse finissage ehk eksperimentaalkunsti õhtu, kus astuvad üles Eesti audiovisuaalkunstnikud ja heliloojad. Sündmuse ideeliseks ja ruumiliseks kontekstiks on Kurismaa värviküllane ja sürrealistlik maailm, mis loob teatud pinnase ekspressiivseks eneseväljenduseks. Õhtu jooksul aset leidvad vabas vormis etteasted loovad omanäolisi helimaastikke ja visuaalseid kogemusi, mis tervikuna moodustavad uue ruumilise ja audiovisuaalse keskkonna. Sünnipäeva nädalavahetusel kehtib kõigile külastajatele sooduspilet hinnaga 3 eurot.

A WordPress.com Website.