Kumu trükised 2018. aastal

Äsja avalikustas Kumu siinsamas blogis oma 2018. aasta näituste kava. Sellele lisaks tutvustame järgmisel aastal ilmuvaid raamatuid ning ühtaegu muuseumi kirjastamisplaane ja -formaate laiemalt.

Näitusekataloogid

Eesti Kunstimuuseumi suured ettevalmistustööd seoses EV100 juubeliaastaga on seotud Michel Sittowi näitusega, mis avaneb jaanuaris esmalt Washingtoni Rahvusgaleriis ja siis alates juunist Kumu kunstimuuseumi suures saalis. Selle näituse ingliskeelne, Yale University Pressi kirjastatud ja Itaalias trükitud kataloog on juba valmis, hõlmates ka eesti kunstiteadlaste Greta Koppeli ja Anu Männi kirjutisi. Mainekale rahvusvahelisele kataloogile lisaks ootab Sittowi näituse külastajaid suvel Kumus veel ka eestikeelne näituse giid ja eraldi lastele mõeldud tegevusraamat.

Michel Sittowi näituse kataloogi kaanepilt

Suur ja oluline trükis saadab 2018. aastal ka näitust „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“ Kumu III korrusel. Selle näituseprojekti taga on Tiina-Mall Kreemi (Kadrioru kunstimuuseum) ja Linda Kaljundi (Tallinna Ülikool) aastatepikkune uurimus, mis vaatleb ajalooteemalist pildimaterjali Eesti kunstikogudes ja annab sellele teoreetilise raamistuse. Raamat räägib ajaloopiltide loomise pikast traditsioonist, millest eesti kunstiajalugu on paljuski kui ebamugavast teemast vaikselt mööda läinud ning teeb seda viisil, mis seob eesti ajaloopildid baltisaksa ja laiema Euroopa ajaloopildi traditsiooniga. Uurimuse võtab kokku märtsis näituse avamiseks valmiv 400-leheküljeline raamat, mis oma ambitsioonilt ja ülesehituselt saab olema pigem täisväärtuslik akadeemiline monograafia kui tavapärane muuseuminäituse kataloog.

""

EV100 rahvusvahelistest näitustest jõuavad 2018. aasta sügiseks Kumus kodupubliku ette ka algselt Rooma Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea jaoks kokkupandud Konrad Mägi näitus
ja suur Eesti-Läti-Leedu ühisnäitus „Baltimaade sümbolism“ Pariisis Orsay muuseumist. Mõlemad näitused saavad Kumus oma kataloogi: Konrad Mägi näitus sissejuhatusega kuraator Eero Epnerilt ja „Baltimaade sümbolism“ prantsuse kuraatorilt Rudolpho Rapettilt. Rapetti on koondanud kokku uhke esindusmaterjali Janis Rozentālsi, M. K. Čiurlionise, Kristjan Raua jt Baltimaade kunsti suurnimede loomingust ja kaasanud kirjutajatena laia ringi Eesti, Läti ja Leedu (kunsti)ajaloolasi.

""

Kolmanda suure eksportprojektina on 2018. aasta lõpus plaanis mastaapne eesti kunsti näitus Tretjakovi Galeriis Moskvas, mis hõlmab küll 100 aastat rahvuslikku kunsti ja tegeleb siinse kunsti maiskondlike arhetüüpidega, kuid teeb seda kuraator Eha Komissarovi kontseptsiooni järgi mitte suure jutustusena, vaid intrigeerivate, läbi pärandi kaasaegsesse kunsti välja jõudvate teemafragmentide kaudu (Wiiralti graafika, meremotiiv, suhe ruumiga, naiskunstnikud jne). Nii näitusel kui ka sellega koos valmivas kataloogis on eraldi tähelepanu all nõukogude perioodil Tretjakovi Galerii kogudesse ostetud eesti kunstnike teosed, mida täna Eestis vähe tuntakse.

kurismaa

Kataloogid käivad kaasas ka 2018. aastaks Kumusse plaanitud eesti kunstnike soolonäitustega. Eesti kineetilise- ja helikunsti pioneeri Kaarel Kurismaa loomingu retrospektiivnäitust „Kollase valguse orkester“ saadab mitme autori koostöös valmiv raamat, mis käsitleb nii tema valgus- kui ka heliteoseid, nii nukufilme kui ka avalikku ruumi mõeldud objekte.

Kohe uue aasta veebruaris avaneb Kumu kaasaegse kunsti galeriis Katja Novitskova näitus „Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste“. See on jätkuks kunstniku ülesastumisele Eesti paviljonis Veneetsia biennaalil 2017 ja ühtaegu tema esimeseks isikunäituseks Eestis. Kumu annab näituseks omalt poolt uuesti välja Novitskova Veneetsia biennaalinäituse kataloogi, kuhu kuraator Kati Ilves lisab värske pildimaterjali ja eestikeelsed tekstid.

novitskova

Raamatusarjad

Kumul on ka mitu raamatusarja, nagu näiteks artiklivihikud „Täiendusi nõukogude aja kunstiloole/Addende to Soviet-era art history“ või väärikas kalinguri köidetud Eesti kunsti klassikute sari, mille eesmärgiks on tõsta esile 20. sajandi teise poole märgilisi Eesti kunstnikke (seni on ilmunud raamatud Tõnis Vindist, Raul Meelest, Jüri Okasest). Klassikute sarja raamatuid valmib 2018. aastal juurde koguni kaks: koos kohe aasta alguses Kumu suures saalis avaneva näitusega saab raamatu Leonhard Lapin; märtsis ilmub raamat Andres Toltsist. Lapini kogumikku koostab Sirje Helme ja sinna on lisaks talle endale kirjutanud ka Anu Allas, Mari Laanemets ja Asko Künnap; Toltsi kogumiku paneb Eha Komissarovi, Liisa Kaljula ja Eero Epneri artiklitest kokku Anu Allas.

okas-pisi
meel

Ajakirjad, ajalehed jm

Palju on plaanis aga ka väiksemaid trükiseid, mis vastaks konkreetse näituse näole ja vajadustele. Nii saadab näiteks suvel Kumu kaasaegse kunsti galeriis avanevat videokunsti näitust „Ekraani arheoloogia“ ajakirja Estonian Art erinumber, mis valmis juba 2017.aastal, kui sama näitus algversioon oli väljas Bozari kunstikeskuses Brüsselis. Kumu kaasaegse kunsti galerii sügisnäitus „Salatoimikud. 1990ndate kartoteek“ saab endale eraldi ajalehe, mille panevad kokku kuraatorid Anders Härm ja Eha Komissarov.

""

Kumu näituste puhul on ennast hästi õigustanud ka publikule käepärased ja soodsad nn näitusevihikud, mis on abiks nii näituse vaatamisel kui ka hilisemal meenutamisel. Selliseid vihikuid, kust leiab näituse lühitekstid, olulisemad teosed ja kunstnikenimed, aga ka kogu näitust saatva üritusteprogrammi, on 2018. aastal valmimas omajagu – lisaks Kumu õueplaan, kunstifilmide festivali KUFF ja Kumu konverentsi programm jpm, Kumu blogist rääkimata.

Head uut ja elavat kunstiaastat!
Kadi Polli

A WordPress.com Website.