Kumu noorteklubi tegemistest sellel hooajal

Septembrikuus liitus Kumu noorteklubiga 20 noort, kelle kavandada on olnud Kumu sügis-talve hooaja sündmused noortele. Lisaks kord kuus toimuvale avatud töötubade sarjale „Noored Kumus“ on praeguseks korraldatud kaks suuremat noorteüritust, mis haakuvad muuseumi näitusteprogrammiga ja ühtlasi kõnetavad noorte jaoks olulisi teemasid.

Sellel sügisel täitus ka noorteklubi unistus väljasõidust, mille raames külastati Läti Kunstimuuseumi ja kim? Kaasaegse Kunsti Keskust Riias. Mõlema organisatsiooni juures on alles hiljuti tegevust alustanud omanäolised noorteklubid, kes tundsid huvi meie kogemuste vastu, kuna Kumus on noorteklubi tegutsenud alates 2015. aasta kevadest.

Läti Kunstimuuseumis tutvusime püsiekspositsiooniga, jagasime ideid sealse noorteklubi paremaks käivitamiseks ja saime valitud hitt-teosed siiditrüki tehnikas kotile kanda ning seeläbi mälestuse toredast päevast endaga koju kaasa võtta. Kaasaegse Kunsti Keskuses kim? oli parasjagu üleval näitus „Virtualities and Realities”, mis meie jaoks avardas veelgi kaasaegse kunsti piire ja pakkus huvitavat kõneainet näitusekülastusele järgnenud vestlusringis.

Novembris käisid meil Kumus külas aga Tartu Kunstimuuseumi juures tegutsevad noored – tore, et muuseumid arvestavad selle sihtrühmaga ja järjest enam noori oma tegevustesse kaasavad. Siinkohal on hea meel ära mainida, et Kumu noorteklubi on käesoleval aastal nomineeritud Eesti muuseumide aastaauhindadele muuseumihariduse edendaja kategoorias!

Muljed Kumu noorteõhtust „Rändurid“ jagab Hannariin Lamp

„Erinevast taustast hoolimata on meil kõigil ka midagi ühist – me kõik rändame läbi elu.“

Nii kutsus Kumu noorteklubi osa saama 26.oktoobri õhtul retkest kaasaegse kunsti näitusel „Rändurid. Reisimine ja migratsioon Kesk- ja Ida-Euroopa uues kunstis“. Üritusest on küll peaaegu möödas juba kaks kuud, kuid mõtteis mõlguvad ikka näituseelamused, töötubades tehtu ning vahvad reisijutud ja ideed edasisteks rännakuteks.

Õhtu jooksul sai osaleda näitusetuuridel, arutleda osaluskohvikutes ning toimus ka mitmesuguseid töötubasid alates reisipäeviku kujundamisest, šabloonkunstist ja lõpetades taaskasutusdisainiga. Kõike seda toetas mõnus muusika ning toredad seiklushimulised inimesed.

Rändamisest kõnelev näitus on ühtlasi nii sisse-, kui ka kõrvaltvaade antud teemasse, mille kaudu inimene saab kogeda uut reaalsust teise ajavööndi, kliima, arhitektuuri ja inimeste kaudu, avastades teisi kultuure ja kõige selle tulemusel avardada oma silmapiiri. Lisaks on näitusel seotud tervikuks väga erinevad kunstis kasutusel olevad materjalid ja kunstiliigid, olgu selleks siis videoinstallatsioonid, lühifilmid, vanad postkaardid, maalid, esemed, joonistused, maakaardid, dokumendid ja muugi põnev. Olulised on näituse juures aastad 1989–91, sest just Nõukogude Liidu lagunemisega avanenud maailm võimaldas endise idabloki liikmetel võrreldes varasemaga suuremat liikumisvabadust. Näitus pani mõtlema reisimise privileegile ja sellele, et ise tahame küll ise igale poole reisida ning välismaal elamise kogemust, aga samal ajal oma koju võõraid kultuure väga sisse lasta ei taha. Tuure näitusel viisid läbi Henneliis Notton, Hannariin Lamp, Liza Jarvis ja Alice Jaanus.

Noorteõhtu raames toimusid ka erinevad reisimis-teemaga haakuvad töötoad, mida noored ise läbi viisid. Huvilised said kujundada oma reisimälestusi jäädvustavaid postkaarte. Karel Koplimetsa taaralaevast inspireerituna sai katsetada plekkpurkidele uue elu andmist. Üheskoos loodi ka stencil-tehnikas koopajoonistusi.

Kumu aatriumisse ülesseatud osaluskohvikutest võttis osa ka menukas E_TUURi seltskond, kes rääkisid oma reisikogemusest suvise pikema rännaku põhjal. Saara Mildeberg ja Hannariin Lamp jagasid oma Gruusia reisi kogemusi seoses Erasmus+ „U.R.Banksy- Transforming Urban Realities“ noortevahetusega, kus osalejad said uusi teadmisi sõnavabadusest, kasutades selleks tänavakunsti tehnikaid. Noorte rännuvõimalusi läbi Erasmus+ stipendiumi tutvustas lähemalt Anneli Heinsalu Contionous Actionist. Eraldi oli veel sisustatud mõnus nurgake, kuhu kõik soovijad said tulla omavahel reisijutte jagama-kuulama.

DJ-puldi taga viis muusikalistele rännakutele valgejuukseline postmalone’liku välimusega ääretu repertuaariga 17-aastane noormees artistinimega White Gloss. Kumu noorteõhtu lõppes aga imelise häälega Noortebändi finalisti Ingerit kuulates.

Sügav kummardus kõikidele osalejatele ja ränduritest külalistele: Rauni Saagim, Maiken-Maarja Viilol, Taavet Tenno, Egert Kadastu E-tuuri mõtetega, Hannariin Lamp ja Saara Mildeberg Gruusia muljetega, Annli Heinsalu Contionous Actionist Erasmus+ ideedega ning INGER ja DJ White Gloss mõnusa muusikaga. Maailm on avastamiseks!

Merilyn Sepp meenutab Kumu noortepäeva „Metsikud hinged“

Kumu noortepäev „Metsikud hinged“ 25. novembril oli pilgeni täis erinevaid emotsioone! Alustades loovalt teibikunsti töötoas, jätkudes värvikirevalt näitusel “Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid”, liikudes sealt aga edasi Eesti dekadentliku kunsti näitusele “Kurja lillede lapsed” ning lõppedes noorte luulelavaga.

Teibikunsti töötuba oli inspireeritud ekspressionistliku kunsti väljendusvabadusest ja julgest värvikäsitlusest ning just seepärast kasutati tööde tegemiseks erksaid erivärvilisi isoleerteipe. Aluspildiks sai valida kolme erineva teose vahel, mis ka näitusel üleval olid. Vahva oli näha kuidas samu teoseid võib nii erinevalt taasluua. Lisaks valmis töötoa raames eriline teos hariduskeskuse seinale – teibikunsti tehnikas Kumu hoovivaade.

Töötoale järgnesid noorteklubi liikmete korraldatud näituste lühitutvustused. Esimesena tutvustas meie juhendaja Mary-Ann Talvistu koos noorteklubi liikme Iris Ojaveega näitust „Saksamaa metsikud”. Ääretult põnev oli lähemalt kuulda ajastust, mil kunstnikud murdsid lahti klassikalise kunsti piiridest. Teisena tutvustasin mina koos Ramona Mägiga näitust “Kurja lillede lapsed. Eesti dekadentlik kunst”. Rääkisime näitusele tuginedes dekadentliku ajastu kunstnike spliini täis elust ning valitud teoste tagamaadest.

Seejärel toimus noorte luulelava, millest võttis osa seitse luuletajat, kes kõik oleks justkui inspiratsiooni otse näituselt saanud! Luuletajate looming oli südantlõhestav, terav, unistav … emotsioone oli palju. Kummardus nende vahvate loojate ees, et leidsid julguse jagada oma kauneid kirjutisi ka teistega. Suur tänu teile Heleriin Lass, Maarja Basihhina, Triin Timm, Liisi Tammar, Emma Johanna Lepasoo, Annabel Olgo, Rusu ja Nora Kaplinski, et lõpetasite õhtu nii hingematvalt. Noorte luuletajate loomingule andsid tagasisidet kirjanik Kristiine Kurema ja luuletaja Kaarel Künnap.

Hoolimata sellest, et olin noortepäeval nö korraldustiimis, oli mul siiski põnev ja tore. Järgmise korrani!

A WordPress.com Website.