Kumu Noorteklubi kirjutab: MoMA Teens ja veebikursus

Kumu Noorteklubi liige Olivia Raudsik kirjutab oma kohtumisest Museum of Modern Art`i (MoMA, New York) Teens programmi ja selle eestvedajatega ning oma osalemisest MoMA veebikursusel.

Olivia NY
MoMA veeb

Järgnev lugu on sündinud ühest suurest kokkusattumusest. Ühel sombusel septembrikuu õhtul 2015 otsustasid minu ema ja isa viia meie pere detsembris New Yorki. Oktoobris sattusin aga juhuslikult nägema ankeeti, millega sai iga noor ennast registreerida MoMA Teens’i (muuseumi noorteprogrammi) veebikursusele ,,A Tale of Three Cities’’. Selle võimaluse kasutasin ma muidugi kohe ära! Detsembri alguses, pärast kursuse lõppu, tärkas Kumu noorteklubi eestvedajal Maryl, kes teadis, et reisin varsti New Yorki, idee et ma võiks teha intervjuu Teens’i autoritega MoMA-s ja kirjutada sellest Kumu blogisse artikli. Selle võimaluse otsustasin kindlasti ära kasutada ja järgnev artikkel ongi nende kokkusattumuste tulemus.

Leppisin kokku kohtumise MoMA noorte ja kogukonna programmijuhi asetäitja Calder Zwickyga ning kahe MoMA Teensi noore Jonny ja Faviga, kes lõid kaasa selle sama 2015. aasta veebikursuse loomises.

Jonny ja Fav on olnud MoMA-ga seotud juba pikemat aega. Nad võtsid mõlemad osa MoMA pakutavatest tasuta kunstikursustest noortele ja hiljem kutsuti neid liituma grupiga Cross Museum Collective (u 17 liiget aastas), kus neile tutvustati muuseumi tööpõhimõtteid. Seejärel anti neile võimalus aidata veebikursuse loomisega ning liituda Digital Advisory Boardiga, kes ongi veebikursuse autor. Digital Advisory Board koosneb umbes kümnest üliõpilasest, kes on kõik varem olnud mingil viisil MoMA-ga seotud.

Kõik need ülal loetletud grupid kokku moodustavadki MoMA Teensi. Kui küsisin, kui palju noori MoMA Teensi tegevuses kaasa lööb, siis sain ootamatu vastuse. Umbes 200 noort osaleb igal aastal kunstikursustel ja muuseumi eluga lähemat tutvust teeb veel ligi 30 noort aastas. Kui sellele lisada veebikursusest osavõtnud, keda oli sel aastal üle 600 ja veel mõned-sajad osalejad, kes MoMA-s toimuvatel noorteüritustel käivad, sain meie mõistes hiiglasliku numbri, mis jääb kuhugi 1000–1500 osaleja kanti. Siis aga meenus fakt, et New Yorgis elab üle 8 miljoni inimese ja järsku ei tundugi see number enam nii suur.

MoMA Teens’i keskmes on tasuta kunstikursused. Nendest võib osa võtta iga 13-19 aastane New Yorgi noor. Kõik, mida osalemiseks tegema peab, on täita ankeet ja valida välja huvipakkuv kursus. Eelteadmisi kunstist või kunstioskusi ei nõuta. Selleks, et kursuste hulgast leiaks võimalikult paljud noored midagi enda jaoks, kombineeritakse kursuste teemades erinevad kunstiliigid hetkel ühiskonnas kõneainet pakkuvate teemadega. Näiteks toimus MoMA Teens’il kevadel 2016 kursus “Acting Your Age: Cross-Generational Performance and Photography”. Nii muutub kunstialane andekus teisejärguliseks ja kursuse teemaks saab eksperimenteerimine, uute seoste avastamine ja ühiste huvidega noorte tutvumine. See meelitab kursustele ka noored, kes ei ole niivõrd huvitatud kunsti loomisest, kuivõrd selle nautimisest koos eakaaslastega. MoMA pakub aastas kaheksat erinevate kunstnike poolt juhitud 10-nädalast kunstikursust, mis lõppevad kevadel ja suvel noorte loodud teostest moodustatud näitustega.

Idee luua veebikursus tuli tõsiasjast, et iga hooaeg öeldi ära sadadele noortele, kes olid kandideerinud tasuta kunstikursustele. Saadi aru, et on palju noori, kes soovivad kunstiga tegeleda, kuid kellel pole selleks võimalust, ja seda mitte ainult New Yorgis, vaid üle terve maailma. Probleemi leevendamiseks otsustati alustada veebikursustega, mis sisaldavad endas kõike seda, mida tehakse ka MoMA kunstikursustel. Calder Zwicky võttis selle kokku järgnevalt: ,,See oli väga kummaline kogemus, aga usun, et saime sellega hästi hakkama.’’

MoMA Digital Advisory Board on siiani koostanud 3 veebikursust, esimene neist aastal 2013. Mina võtsin osa nende kolmandast kursusest, mille nimi oli ,,A Tale of Three Cities’’. Seekord oli MoMA-l kaks koostööpartnerit, London Tate Modern ja Art Institute of Chicago, millest ka kursuse pealkiri. Veebikursus kestis neli nädalat, esimese ja viimase nädala sisu valmistasid ette New Yorgi, teise Londoni ja kolmanda Chicago noored. Eesmärgiks seati kunsti näitamine vähem tõsisena ja rohkem lõbusana ning samuti osalevate suurlinnade tutvustamine. Kursuse koostajad, meenutades enda esmast kokkupuudet kunstimaailmaga, soovisid luua osalejatele sõbraliku ja kergesti mõistetava veebikeskkonna, mis neil minu arust ka õnnestus.

Kursuse loomist alustati inspiratsiooni kogumisega. Selleks kaardistati kõik, mis Digital Advisory Boardi liikmed kunagi MoMA-s teinud olid ja selle käigus õppinud olid. Tuletati meelde küsimused, mis neil tekkisid siis, kui nad ise esimest korda MoMA-sse tulid. Edasi korraldati ajurünnak ja planeeriti videomaterjali sisu. Filmimiseks kutsuti appi kunstnik Ali Santana. Küsisin, mis Jonnyle ja Favile kursuse ettevalmistamisel kõige rohkem meeldis ning sain vastuseks, et terve kogemus oli äärmiselt lahe, kuid eriti nauditi üksteise seltskonda ja väärtustati värskelt omandatud teadmisi. Koostöö Tate’i ja AIC-ga sujus samuti hästi. Ainus probleem, mida välja tuua osati, oli ajapuudus – kõigega oli alati kiire. Kuigi filmimist alustati juba 2015. aasta veebruaris, leidsid Jonny ja Fav, et neil oleks võinud olla kasvõi paar kuud rohkem aega, et novembris olevaks tähtajaks põhjalikumalt valmistuda.

Selline ongi minu kokkusattumustest sündinud lugu. Selle artikli kirjutamisega seotud protsess on olnud väga tore ja ma sain palju uusi teadmisi MoMA kohta. Uut veebikursust MoMA Teens’ilt on oodata 2016 aasta sügisel ja soovitan kõigil noortel kindlasti sellele registreeruda. Kunstikursuste osas soovitan liituda Kumu 13+ kunstikooliga ja kindlasti tasub kõigil kunstihuvilistel silm peal hoida  Kumu noorteklubi tegemistel ning New Yorki sattudes käige loomulikult ära ka MoMA-s!

A Tale of Three Cities

Loe siit juurde nii MoMA noorteprogrammidest kui nende Digital Advisory Boardi tegemisest: https://www.moma.org/explore/inside_out/2016/05/19/online-out-there-momas-digital-advisory-board/

Vaata ka Kumu Noorteklubi tegemisi Facebookist: https://www.facebook.com/kumunoorteklubi/?fref=nf ning neil on ka oma Instagram, mille leiab siit: https://www.instagram.com/kumunoorteklubi/

Olivia on Kumu Noorteklubi tegemisest teinud ka videosid, vaata nt kokkuvõtet-muljeid kohtumisest Lasnamäe ja MTÜga Lasnaidee: https://www.youtube.com/watch?v=XZSPaDY_7TE

@kumunoorteklubi

#nooredkumus

A WordPress.com Website.